Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil Belediye Başbuğıydı. Anası İsmet Hatun, uzun seneler Kerkük mebusu olarak uhde yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Koca’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Yarıyıl Başbuğı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu gibi soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç sene Ilişkidat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tababet doktoru olarak mezun olmuştur.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nezdinde pediatri mütehassısı başüstüne. Mütehassıslık sonrası çalışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bağlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle baş başa Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne bağlı Çocuk Katkısızlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 seneına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Tutarlı Gün doğusu Yol Üniversitesi Mütevelli Kurul Esaskanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Katkısızlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları yürekin Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedrisat Müesses’nun ilk başbuğı olarak uhde aldı. Bu görevini takribî 11 sene sürdürdü. Esaskanlığı döneminde yüceöğretimde okullaşma oranında hızlı bir arkaış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaştıynet başladı. Ilmî yayınlarda da önemli artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün nüshaları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Iktisat kısmınde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşındayken Cihan Esenlik Örgütü’nün kuruluşunda uhde almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına sahip olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Esenlik Asamblesinde 6 sene süresince Türk delegasyonunun başkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başbuğı ve Asamblenin ikinci başbuğı olarak uhde almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç devir, Yönetim Kuruluna da dü devir riyaset fail Doğramacı 1968 senesinde başkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince başbuğ ve genel aracısızörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu başkanlığını yürütürken, Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce başkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok nüshada ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuştur. Aralarında ABD Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgizem’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve sıhhat bilimleri sahaında çok nüshada ilmî makalesi, kitap kürsüü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok oflaz derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle kendisine Pasış, Doğruluk ve Yumuşakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya gibi birkötü devletin başbuğı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en yüce nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgizem Parlamentosu ve dayanıklı çok millî büyüklenme Doğramacı’evet en maliyetli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Yetişkin Ulus Meclisi kendisine Mutluluk Üstün Ihtimam Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 senelik avluı çocuklara, kıraylere ve bütün insanlığa bakım aşkıyla cemaziyelevveltir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın dayanıklı çok ülkesine verdiği bakım ve sunduğu katkılarla sıhhat, eğitim ve marifet yürekin yarattığı kurumlarla baştan sona biçimırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir